| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asrock |
| Model | H610M-HVS/M.2 R2.0 |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel H610 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium Gold |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2400 , 2666 , 2933 , 3000 , 3000 (OC) , 3200 , 3200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — Intel Xe Graphics Architecture (Gen 12) Dual graphics output: support HDMI and D-Sub ports by independent display controllers — • Supports HDMI 2.1 TMDS Compatible with max. resolution up to 4K x 2K (4096×2160) @ 60Hz • Supports D-Sub with max. resolution up to 1920×1200 @ 60Hz — – Supports HDCP 2.3 with HDMI 2.1 TMDS Compatible Port * Intel UHD Graphics Built-in Visuals and the VGA outputs can be supported only with processors which are GPU integrated. |
| Audio | Realtek ALC897 |
| Audio Detail | 7.1 CH HD Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | No |
| M.2 | 1 x M.2 Socket — Chipset: • 1 x Ultra M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2242/2260/2280 PCIe Gen3x4 (32 Gb/s) mode* — *Supports NVMe SSD as boot disks Supports ASRock U.2 Kit Port |
| Details | CPU: • 1 x PCIe 4.0 x16 Slot (PCIE2), supports x16 mode* — Chipset: • 1 x PCIe 3.0 x1 Slot (PCIE1) — *Supports NVMe SSD as boot disks |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 22.3 x 18.8 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asrock |
| Model | H610M-HVS/M.2 R2.0 |








