| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asus |
| Model | PRIME B450M-K II |
| Socket | AM4 (1000 Series – Summit Ridge) , AM4 (1000 Series >65W – Summit Ridge) , AM4 (2000 Series – Pinnacle Ridge) , AM4 (2000 Series >65W – Pinnacle Ridge) , AM4 (3000 G-Series – Picasso) , AM4 (3000 Series – Matisse) , AM4 (4000 G-Series – Renoir) , AM4 (4000 Series – Renoir) , AM4 (5000 G-Series – Cezanne) , AM4 (5000 Series – Vermeer / Cezanne) , AM4 (Athlon) |
| Wattage | 105W |
| Chipset | AMD B450 |
| Series | Ryzen 3 , Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 , Athlon |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2666 , 2800 , 2800 (OC) , 2933 , 2933 (OC) , 3000 , 3000 (OC) , 3200 , 3200 (OC) , 3300 (OC) , 3400 (OC) , 3466 (OC) , 3600 (OC) , 3733 (OC) , 3866 (OC) , 4000 (OC) , 4400 (OC) |
| Graphic | Integrated Graphics Processor (Depends on CPU) |
| Audio | Realtek ALC887/897 |
| Audio Detail | 7.1-Channel High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | Mon Jan 10 2000 00:00:00 GMT+0700 (GMT+07:00) |
| M.2 | 1 (1 Support PCIe & SATA) Port |
| Details | No |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x16 Slot , 2 x PCIe 2.0 x1 Slots |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 4 Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | 1 Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | 1 x BIOS FlashBack Button(s) |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 22.6 x 22.1 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model | PRIME B450M-K II |








