| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asrock |
| Model | B450M-HDV R4.0 |
| Socket | AM4 (1000 Series – Summit Ridge) , AM4 (1000 Series >65W – Summit Ridge) , AM4 (2000 Series – Pinnacle Ridge) , AM4 (2000 Series >65W – Pinnacle Ridge) , AM4 (3000 G-Series – Picasso) , AM4 (3000 Series – Matisse) , AM4 (4000 G-Series – Renoir) , AM4 (4000 Series – Renoir) , AM4 (5000 G-Series – Cezanne) , AM4 (5000 Series – Vermeer / Cezanne) , AM4 (Athlon) |
| Wattage | 105 W |
| Chipset | AMD B450 |
| Series | Ryzen 3 , Ryzen 5 , Ryzen 7 , Athlon |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 32 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2666 , 2933 (OC) , 3200 (OC) |
| Graphic | Integrated AMD Radeon Vega Series Graphics in Ryzen Series APU |
| Audio | Realtek ALC887 Audio Codec |
| Audio Detail | 7.1 CH HD Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | No |
| M.2 | 1 ( 1 x PCIe & SATA ) Port |
| Details | No |
| Slot | 1 x PCIe 2.0 x1 Slot , 1 x PCIe 3.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | 4 Port |
| Serial | – Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | 1 Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 x PS/2 Mouse/Keyboard Port |
| Additional | No |
| N/A | |
| N/A | |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24+4 Pin |
| Dimension | 23.0 x 20.1 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asrock |
| Model | B450M-HDV R4.0 |








