| Product Type | Mainboard |
| Brand | MSI |
| Model | PRO Z890-P WIFI |
| Socket | 1851 (Arrow Lake-S) |
| Wattage | 125W |
| Chipset | Intel Z890 |
| Series | Core Ultra 5 , Core Ultra 7 , Core Ultra 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 256 GB |
| Speed | 4800 , 5200 , 5200 (OC) , 5600 , 5600 (OC) , 5800 , 5800 (OC) , 6000 , 6000 (OC) , 6200 , 6200 (OC) , 6400 , 6400 (OC) , 6600 (OC) , 6800 (OC) , 7000 (OC) , 7200 (OC) , 7400 (OC) , 7600 (OC) , 7800 (OC) , 8000 (OC) , 8200 (OC) , 8400 (OC) , 8600 (OC) , 8800 (OC) , 9000 (OC) , 9200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — • 1 x HDMI Support HDMI 2.1, maximum resolution of 4K 60Hz* • 1 x DisplayPort Support DisplayPort 1.4, maximum resolution of 4K 60Hz* • 1 x Type-C DisplayPort Thunderbolt 4 port, supporting DisplayPort 2.1 with UHBR20 over USB Type-C, with a maximum resolution of 4K@120Hz / 8K@60Hz* — *Available only on processors featuring integrated graphics. Graphics specifications may vary depending on the CPU installed. |
| Audio | Realtek ALC897 Codec |
| Audio Detail | 7.1-Channel High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | – Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10 for SATA storage devices – Supports RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10 for M.2 NVMe storage devices |
| M.2 | 4 x M.2 — • M.2_1 Source (From CPU) supports up to PCIe 5.0 x4 , supports 2280/2260 devices • M.2_2 Source (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 22110/2280/2260 devices • M.2_3 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260/2242 devices • M.2_4 Source (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280/2260/2242 devices — *Please refer to the manual for M.2 SSD heatsink restrictions. Port |
| Details | 3 x PCI-E x16 slot
1 x PCI-E x1 slot |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x1 Slot , 1 x PCIe 5.0 x16 Slot , 2 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 8126 5Gbps LAN |
| LAN Speed | 100 / 1000 / 2500 / 5000 Mbps |
| Wireless | Intel Wi-Fi 7 – The Wireless module is pre-installed in the M.2 (Key-E) slot – Supports MU-MIMO TX/RX, 2.4GHz / 5GHz / 6GHz* (320MHz) up to 5.8Gbps – Supports 802.11 a/ b/ g/ n/ ac/ ax/ be – Supports Bluetooth 5.4**, MLO, 4KQAM — * 6GHz band support may depend on every country’s regulations and Wi-Fi 7 will be ready in Windows 11 version 24H2. ** The Bluetooth version may be updated, please refer to the Wi-Fi chipset vendor’s website for details. Bluetooth 5.4 will be ready in Windows 11 version 24H2. |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x Thunderbolt 4 40Gbps (Type-C) 2 x USB 5Gbps Type-A 1 x USB 10Gbps Type-C 1 x USB 10Gbps Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | 2 x Wi-Fi Antenna connectors 1 x Flash BIOS Button |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | ATX |
| Power Connector | 24 + 8 + 8 Pin |
| Dimension | 30.5 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Model | PRO Z890-P WIFI |








