| BRAND | Thermaltake |
| Model | The Tower 600 |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Top : 140 mm fan x 2 — • Fan Support – Top : 120 mm x 3 / 140 mm x 2 – Right : 120 mm x 3 / 140 mm x 3 – Left : 120 mm x 3 – Rear : 120 mm x 2 / 140 mm x 2 – Power Cover : 120 mm x 1 / 140 mm x 1 – Bottom : 120 mm x 1 / 140 mm x 1 — • Radiator Support – Right Side (AIO) : 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420 mm – Left Side (AIO) : 120 / 240 / 360 mm |
| Support VGA size | • 280 mm (With power cover) • 400 mm (Without power cover) |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1 • USB 3.0 Type-A x 4 • Headphone x 1 • Mic x 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 550 x 420 x 286.4 mm |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Motherboard support | ATX , Micro-ATX , Mini-DTX , Mini-ITX |
| Factor | Mid Tower |
| Gross Weight | 11.83 kg |
| Dimension (W/H/D) | 488 x 640 x 358 mm |
| Model | The Tower 600 |
|---|---|
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Top : 140 mm fan x 2 — • Fan Support – Top : 120 mm x 3 / 140 mm x 2 – Right : 120 mm x 3 / 140 mm x 3 – Left : 120 mm x 3 – Rear : 120 mm x 2 / 140 mm x 2 – Power Cover : 120 mm x 1 / 140 mm x 1 – Bottom : 120 mm x 1 / 140 mm x 1 — • Radiator Support – Right Side (AIO) : 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420 mm – Left Side (AIO) : 120 / 240 / 360 mm |
| Support VGA size | • 280 mm (With power cover) • 400 mm (Without power cover) |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1 • USB 3.0 Type-A x 4 • Headphone x 1 • Mic x 1 |
| Dimension | 550 x 420 x 286.4 mm |
| Gross Weight | 11.83 kg |
| Dimension (W/H/D) | 488 x 640 x 358 mm |







