| BRAND | Corsair |
| Model | iCUE 4000D RGB AIRFLOW |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | Pre-installed Fan • Front : 120 mm RGB x 3 — Fan Support • Front : 120 mm x 3 or 140 mm x 2 • Rear : 120 mm x 1 • Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 • Bottom : 120 mm x 2 — Radiator Support • Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm • Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm |
| Support VGA size | 360 mm |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1 • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Color | White |
| Dimension | 466 x 453 x 230 mm |
| Material | Steel, Tempered Glass |
| Motherboard support | ATX , Micro-ATX , Mini-DTX , Mini-ITX |
| Factor | Mid Tower |
| N/A | |
| N/A |
| Model | iCUE 4000D RGB AIRFLOW |
|---|---|
| Cooling Fan | Pre-installed Fan • Front : 120 mm RGB x 3 — Fan Support • Front : 120 mm x 3 or 140 mm x 2 • Rear : 120 mm x 1 • Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 • Bottom : 120 mm x 2 — Radiator Support • Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm • Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm |
| Support VGA size | 360 mm |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1 • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Dimension | 466 x 453 x 230 mm |







