| BRAND | Asus |
| Model | Dual Radeon™ RX 6600 V3 8GB GDDR6 |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| Chipset | AMD |
| Series | AMD Radeon RX 6000 Series |
| GPU Model | Radeon RX 6600 |
| ความเร็ว GPU | Default mode : 2044 up to 2491 MHzOC mode : 2064 up to 2491 MHz |
| ความเร็ว RAM | 14 Gbps |
| ขนาดความจุ RAM | 8 GB |
| ชนิดของ RAM | GDDR6 |
| CUDA Core / Compute Units / Stream Processor | 1792 |
| Length | 219 mm |
| Width | 121 mm |
| Height | 40 mm |
| Bus Width | 128 bit |
| ความละเอียดสูงสุด | 7680 x 4320 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| รองรับ Cross Fire/SLI | No |
| DVI Port | – Port |
| HDMI Port | Version 2.1 x 1 Port |
| Display Port | Version 1.4a x 3 Port |
| Option Port | – Port |
| อัตราการกินไฟ | ≈ 132 W |
| Need Power Supply | 500 W |
| Power Connectors | 1 x 8 Pin |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Model | Dual Radeon™ RX 6600 V3 8GB GDDR6 |
|---|---|
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| Chipset | AMD |
| Series | AMD Radeon RX 6000 Series |
| GPU Model | Radeon RX 6600 |
| ความเร็ว GPU | Default mode : 2044 up to 2491 MHz OC mode : 2064 up to 2491 MHz |
| ความเร็ว RAM | 14 Gbps |
| ขนาดความจุ RAM | 8 GB |
| ชนิดของ RAM | GDDR6 |
| CUDA Core / Compute Units / Stream Processor | 1792 |
| Length | 219 mm |
| Width | 121 mm |
| Height | 40 mm |
| Bus Width | 128 bit |
| ความละเอียดสูงสุด | 7680 x 4320 |
| DirectX | 12 Ultimate |
| รองรับ Cross Fire/SLI | No |
| DVI Port | – Port |
| HDMI Port | Version 2.1 x 1 Port |
| Display Port | Version 1.4a x 3 Port |
| Option Port | – Port |
| อัตราการกินไฟ | ≈ 132 W |
| Need Power Supply | 500 W |
| Power Connectors | 1 x 8 Pin |
| การรับประกัน | 3 Years |








