| CPU | AMD Ryzen™ 7 7840HS (24 MB total cache, 8 cores, up to 5.10 GHz Max Boost Clock) |
| Memory | 16GB DDR5, 2x8GB, 4800MT |
| Hard Disk | 512GB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 – 6 GB GDDR6 |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6″, FHD 1920×1080, 120Hz, Non-Touch |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Thai 4-Zone RGB Backlit Keyboard with Numeric Keypad and G-Key |
| Camera | 1.0 MP (1280×720) |
| Network | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card |
| Battery | 6-Cell Battery, 86WHr (Integrated) |
| OS | Windows 11 + McAfee® Multi Device Security 15 month subscription+Microsoft® Office Home & Student 2021 |
| Other | Dell Gaming Backpack 17 GM1720PM |
| Warranty | 2Yr Premium Support:Onsite Service-Retail |
| Color | Dark Shadow Gray with Black thermal shelf |
| CPU | AMD Ryzen™ 7 7840HS (24 MB total cache, 8 cores, up to 5.10 GHz Max Boost Clock) |
|---|---|
| Memory | 16GB DDR5, 2x8GB, 4800MT |
| Hard Disk | 512GB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 – 6 GB GDDR6 |
| Optical Drive | None |
| Display | 15.6″, FHD 1920×1080, 120Hz, Non-Touch |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Thai 4-Zone RGB Backlit Keyboard with Numeric Keypad and G-Key |
| USB | |
| Port | |
| Sound / Audio | |
| Camera | 1.0 MP (1280×720) |
| Network | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card |
| Battery | 6-Cell Battery, 86WHr (Integrated) |
| Power Supply | |
| OS | Windows 11 + McAfee® Multi Device Security 15 month subscription+Microsoft® Office Home & Student 2021 |
| Weight | |
| Warranty | 2Yr Premium Support:Onsite Service-Retail |
| Color | Dark Shadow Gray with Black thermal shelf |
| Speaker | |
| Other | Dell Gaming Backpack 17 GM1720PM |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




