(NXKG3ST00J) Notebook Acer Swift Go 14 SFG14-41-R06T Pure Silver
| Type | Notebook |
|---|---|
| CPU | AMD Ryzen™ 5 7430U hexa-core processor (3MB L2 cache, 16MB L3 cache, 2.3GHz up to 4.3GHz) |
| NPU (TOPs) | 0 |
| MEMORY | 16GB LPDDR4X (onboard) |
| STORAGE | SSD 512GB M.2 NVMe PCIe Gen4 |
| Display | 14 inch IPS Full HD (1920 x 1080) sRGB 100%, high-brightness (300nits) |
| Graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| Keyboard | Finger print Reader Backlit Keyboard |
| Operating System | Windows 11 Home Microsoft Office Home & Student 2021 (Pre-installed) |
| Camera | N/A |
| Connection ports | 2 x USB Type-C™ ports supporting: – USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) – DisplayPort over USB-C – USB charging 5 V; 3 A – DC-in port 20 V; 65 W 2 x USB 3.2 Gen 1 with one featuring power off USB charging HDMI® 2.1 port with HDCP support Headphone/speaker jack |
| Wireless | Wi-Fi 6E, 2×2 MU-MIMO technology, Supports Bluetooth® 5.2 and later |
| Battery | 50 Wh 3-cell Li-ion battery (for models with Full HD Panel + SSD) |
| Warranty | Warranty (Local) : 2 Years (Parts & Labor) Warranty 'Warranty (Inter) : 1 Year International Travelers Warranty |
| Bundle | Predator Canvas Slim Backpack Black |
| Option | DTS® Audio, Acer TrueHarmony™ |
| Weight | 1.25 kg (2.76 lbs.) with 3-cell battery pack, one SSD |







