| SKU | NX.EH9ST.00L |
| Brand | Acer |
| Model | Extensa 15 EX215-55-57PP |
| Display | 15.6″ FHD 1920 x 1080; high-brightness Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD; 16:9 aspect ratio |
| Processor | Intel Core i5-1235U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.40 GHz Turbo) |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Storage | 512GB NVMe M.2 SSD |
| Graphics | Integrated Graphics; Intel UHD Graphics (*dual-channel Memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Port | 1x RJ-45; 1x HDMI; 3x USB-A 3.2 Gen 1; 1x Combo Audio jack; Kensington Lock; DC-in |
| Camera | HD camera |
| Battery | 50 Wh 3-cell Li-ion battery / 3-pin 45 W AC adapter |
| Keyboard | Full-size with Numpad |
| Numpad | Yes |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN; 2×2 MU-MIMO technology; + Bluetooth 5.1 or above |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimension | 36.29 x 24.13 x 1.99 cm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 2 Years Onsite |
| SKU | NX.EH9ST.00L |
|---|---|
| Brand | Acer |
| Model | Extensa 15 EX215-55-57PP |
| Display | 15.6″ FHD 1920 x 1080; high-brightness Acer ComfyViewTM LED-backlit TFT LCD; 16:9 aspect ratio |
| Processor | Intel Core i5-1235U (12 MB Cache/ 10-Cores(2P-8E)/12-Threads/ up to 4.40 GHz Turbo) |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Storage | 512GB NVMe M.2 SSD |
| Graphics | Integrated Graphics; Intel UHD Graphics (*dual-channel Memory will function as Intel Iris Graphics) |
| Port | 1x RJ-45; 1x HDMI; 3x USB-A 3.2 Gen 1; 1x Combo Audio jack; Kensington Lock; DC-in |
| Camera | HD camera |
| Battery | 50 Wh 3-cell Li-ion battery / 3-pin 45 W AC adapter |
| Keyboard | Full-size with Numpad |
| Numpad | Yes |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN; 2×2 MU-MIMO technology; + Bluetooth 5.1 or above |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimension | 36.29 x 24.13 x 1.99 cm |
| Weight | 1.78 kg |
| Warranty | 2 Years Onsite |







