| CPU | AMD Ryzen™ 9 9955HX Processor 2.5GHz (80MB Cache, up to 5.4GHz, 16 cores, 32 Threads) |
| Memory | 32GB (16GB DDR5-5600 SO-DIMM + 16GB DDR5-5600 SO-DIMM) |
| Hard Disk | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Optical Drive | None |
| Display | 16″//500nits//2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio//240Hz//Anti-glare display//IPS-level//DCI-P3: 100% |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB With Copilot key |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 1x RJ45 LAN port |
| Camera | 1080P FHD camera |
| Network | LAN 10/100/1000 Mbps, Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.50 kg |
| Warranty | 3 Year Onsite Service |
| Color | Volt Green |
| CPU | AMD Ryzen™ 9 9955HX Processor 2.5GHz (80MB Cache, up to 5.4GHz, 16 cores, 32 Threads) |
|---|---|
| Memory | 32GB (16GB DDR5-5600 SO-DIMM + 16GB DDR5-5600 SO-DIMM) |
| Hard Disk | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Optical Drive | None |
| Display | 16"//500nits//2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio//240Hz//Anti-glare display//IPS-level//DCI-P3: 100% |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB With Copilot key |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 1x RJ45 LAN port |
| Camera | 1080P FHD camera |
| Network | LAN 10/100/1000 Mbps, Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.50 kg |
| Warranty | 3 Year Onsite Service |
| Color | Volt Green |








