| CPU | 11th Generation Intel® Core™ i3-1115G4 processor (6MB SmartCache,3.0GHz up to 4.1GHz) |
| Memory | RAM 8GB DDR4 |
| Hard Disk | SSD 512GB PCIe Gen3 NVMe |
| Graphic Card | Intel® UHD Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0″ Full HD (1920 x 1080)IPS, Acer ComfyView™ |
| TouchScreen | None |
| USB | 1 x USB Type-C™ port: USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps) , 2 X USB 3.2 Gen 1 ports with one featuring power-off USB charging , 1 X USB 2.0 port |
| Port | HDMI® 2.0 port with HDCP support , Ethernet (RJ-45) port , DC-in jack for AC adapter |
| Camera | Acer HD Webcam |
| Network | Wi-Fi 6 AX201, 2×2 MU-MIMO technology, Supports Bluetooth® 5.1 , LAN 10/100/1000 |
| Battery | 3-cell battery pack |
| OS | Windows10 Home 64bit / Office Home & Student 2019 |
| Warranty | 2 Years(Parts & Labor) & 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Blue-Silver |
| CPU | 11th Generation Intel® Core™ i3-1115G4 processor (6MB SmartCache, 3.0GHz up to 4.1GHz) |
|---|---|
| Memory | RAM 8GB DDR4 |
| Hard Disk | SSD 512GB PCIe Gen3 NVMe |
| Graphic Card | Intel® UHD Graphics |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0" Full HD (1920 x 1080)IPS, Acer ComfyView™ |
| TouchScreen | None |
| USB | 1 x USB Type-C™ port: USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps), 2 X USB 3.2 Gen 1 ports with one featuring power-off USB charging, 1 X USB 2.0 port |
| Port | HDMI® 2.0 port with HDCP support, Ethernet (RJ-45) port, DC-in jack for AC adapter |
| Camera | Acer HD Webcam |
| Network | Wi-Fi 6 AX201, 2×2 MU-MIMO technology, Supports Bluetooth® 5.1, LAN 10/100/1000 |
| Battery | 3-cell battery pack |
| OS | Windows10 Home 64bit / Office Home & Student 2019 |
| Warranty | 2 Years(Parts & Labor) & 1 Year International Travelers Warranty |
| Color | Blue-Silver |






