| CPU | AMD Ryzen™ 5 7640HS hexa-core processor (7640HS 4.3GHz Up to 5.0GHz) |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen4 SSD |
| Graphic Card | GeForce® RTX™ 4050 (6GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 16.0″ WUXGA 1920 x 1200 ,165Hz, IPS ,400 nits, 100% sRGB |
| TouchScreen | None Touch |
| Keyboard/Mouse | RGB-backlit keyboard |
| USB | 1 x USB 2.0 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DP) |
| Port | 1 x Card Reader (MicroSD), 1 x Headphone/mic combo, 1 x Ethernet (RJ45), 1 x HDMI-out |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio & Acer TrueHarmony technology |
| Speaker | yes |
| Camera | HD 720p |
| Network | Wi-Fi 6E (802.11ax),Bluetooth5.1,10/100/1000 Mbps |
| Battery | 90Wh, 4 Cell |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.7 KG |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | Black |
| CPU | AMD Ryzen™ 5 7640HS hexa-core processor (7640HS 4.3GHz Up to 5.0GHz) |
|---|---|
| Memory | 16GB DDR5 |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen4 SSD |
| Graphic Card | GeForce® RTX™ 4050 (6GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 16.0" WUXGA 1920 x 1200, 165Hz, IPS, 400 nits, 100% sRGB |
| TouchScreen | None Touch |
| Keyboard/Mouse | RGB-backlit keyboard |
| USB | 1 x USB 2.0 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DP) |
| Port | 1 x Card Reader (MicroSD), 1 x Headphone/mic combo, 1 x Ethernet (RJ45), 1 x HDMI-out |
| Sound / Audio | DTS® X:Ultra Audio & Acer TrueHarmony technology |
| Camera | HD 720p |
| Network | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth5.1, 10/100/1000 Mbps |
| Battery | 90Wh, 4 Cell |
| Power Supply | |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.7 KG |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Color | Black |
| Speaker | yes |
| Other | |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




