Rapid IPS Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) fast response time, optimizes screen colors and brightness.
4K UHD High Resolution – Games will look even better, displaying more details.
160Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames.
0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
HDMI™ 2.1-Best solution for console users. 4K 120Hz with HDMI™ interface. Bandwidth is up to 48Gbps.
Adjustable Stand – Easily change the position of the monitor for maximum ergonomics.
VESA DisplayHDR 400 – Stunning visuals through contrast and shadow adjustment.
AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors.
| Panel Size | |
|---|---|
| Active Display Area (mm) | ALLM Auto low-latency mode automatically sets ideal latency for smooth, lag-free, and uninterrupted viewing and interaction experiences. |
| Curvature | |
| Panel Type | ANTI-FLICKER TECHNOLOGY Generic monitor displays normally have a flicker-rate of about 200-times per second, which is unnoticeable to the naked eye, but can cause fatigue over time. MSI Anti-Flicker technology provides a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker. |
| Panel Resolution | 3840×2160 (UHD) |
| Pixel Pitch (H x V) | 0.15525(H) x 0.15525(V) |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Brightness (nits) | 400 Nits (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) |
| DCR | 100000000:1 |
| Signal Frequency | 180~352KHz(H) / 48~160Hz(V) |
| ACTIVATED RANGE | 48 to 160Hz |
| Refresh Rate | 160Hz |
| Response time | 0.5ms (GtG, Min.) |
| DYNAMIC REFRESH RATE TECHNOLOGY | AMD FreeSync™ |
| HDR Support | VESA DisplayHDR 400 |
| Video ports | 1x DisplayPort (1.4a) 2x HDMI™ (2.1) 1x Type-C (DP alt.) w/ PD 15W charging |
| Audio ports | 1 x Headphone-out |
| Viewing Angle | 178°(H) / 178°(V) |






