Rapid IPS Panel – Provides 1ms fast GtG response time, optimizes screen colors and brightness.
A content creation level color reproduction of 98% Adobe RGB, 98% DCI-P3 and 150% sRGB by utilizing a dynamically engineered layer of Quantum Dot technology.
WQHD High Resolution – Games will look even better, displaying more details.
Rapid Boost (180Hz + 1ms) – Experience smooth gaming with a blazing fast refresh rate and response time, that gives you the upper-hand in fast moving games.
Adaptive-Sync Technology – Tear free, stutter free, fluid gaming.
VESA DisplayHDR 400 – Stunning Visuals with the Most Criterion Format.
Mystic Light – The ultimate gaming finish.
Gaming Intelligence App – Create the ultimate viewing settings for your game.
Adjustable Stand – Easily change the position of the monitor for maximum ergonomics.
| Panel Size | 27″ (69 cm) |
|---|---|
| Active Display Area (mm) | 596.736(H) x 335.664 (V) |
| Curvature | *This image is sourced from Monster Hunter Rise. *Image has been processed for advertising purposes. |
| Panel Type | ANTI-FLICKER TECHNOLOGY Generic monitor displays normally have a flicker-rate of about 200-times per second, which is unnoticeable to the naked eye, but can cause fatigue over time. MSI Anti-Flicker technology provides a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker. |
| Panel Resolution | *This image is sourced from Monster Hunter Rise. *Image has been processed for advertising purposes. |
| Pixel Pitch (H x V) | 0.2331(H) x 0.2331(V) |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Brightness (nits) | 400 (Typ.) 400 (HDR Peak) |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| DCR | 100000000:1 |
| Signal Frequency | 64.56~266.4 KHz(H) / 48~180 Hz(V) |
| ACTIVATED RANGE | 48~180Hz |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response time | 1ms (GtG) |
| DYNAMIC REFRESH RATE TECHNOLOGY | Adaptive-Sync |
| HDR Support | VESA DisplayHDR 400 |
| Video ports | 2x HDMI™ 2.0b (WQHD@144Hz) 1x DisplayPort 1.4a 1x USB Type-C (DP alt. w/ PD Charging 65W) |
| USB ports | 2 x USB 2.0 Type A 1 x USB 2.0 Type B |
| Audio ports | 1 x Headphone Out |






