| Product Type | Mainboard |
| Brand | Gigabyte |
| Model | B650 AORUS ELITE AX (rev. 1.2) |
| Socket | AM5 (7000 Series – Raphael) , AM5 (8000 / 8000 G Series – Phoenix) , AM5 (9000 Series – Granite Ridge) |
| Wattage | 170W |
| Chipset | AMD B650 |
| Series | Ryzen 3 , Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 256 GB |
| Speed | 4400 , 4800 , 5200 , 5200 (OC) , 5600 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) , 6600 (OC) , 6666 (OC) , 6800 (OC) , 7000 (OC) , 7200 (OC) , 7600 (OC) , 7800 (OC) , 8000 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — Integrated Graphics Processor: • 1 x DisplayPort, supporting a maximum resolution of 3840×2160@144 Hz * Support for DisplayPort 1.4 version and HDR. — • 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096×2160@60 Hz * Support for HDMI 2.1 version and HDCP 2.3. ** Support native HDMI 2.1 TMDS compatible ports. — (Graphics specifications may vary depending on CPU support.) |
| Audio | Realtek Audio CODEC |
| Audio Detail | – High Definition Audio – 2/4/5.1/7.1-channel * You can change the functionality of an audio jack using the audio software. To configure 7.1-channel audio, access the audio software for audio settings. |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, and RAID 10 support for NVMe SSD storage devices RAID 0, RAID 1, and RAID 10 support for SATA storage devices |
| M.2 | 3 x M.2 Connector — • 1 x M.2 connector (M2A_CPU), integrated in the CPU, supporting Socket 3, M key, type 25110/22110/2580/2280 SSDs: – AMD Ryzen 7000 Series Processors support PCIe 5.0 x4/x2 SSDs – AMD Ryzen 8000 Series-Phoenix 1 Processors support PCIe 4.0 x4/x2 SSDs – AMD Ryzen 8000 Series-Phoenix 2 Processors support PCIe 4.0 x4/x2 SSDs — • 1 x M.2 connector (M2B_CPU), integrated in the CPU, supporting Socket 3, M key, type 25110/22110/2580/2280 SSDs: – AMD Ryzen 7000 Series Processors support PCIe 4.0 x4/x2 SSDs – AMD Ryzen 8000 Series-Phoenix 1 Processors support PCIe 4.0 x4/x2 SSDs – AMD Ryzen 8000 Series-Phoenix 2 Processors support PCIe 4.0 x2 SSDs — • 1 x M.2 connector (M2C_SB), integrated in the Chipset, supporting Socket 3, M key, type 25110/22110/2580/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSDs Port |
| Details | • 1 x PCI Express x16 slot (PCIEX16), integrated in the CPU: – AMD Ryzen 7000 Series Processors support PCIe 4.0 x16 mode – AMD Ryzen 8000 Series-Phoenix 1 Processors support PCIe 4.0 x8 mode – AMD Ryzen 8000 Series-Phoenix 2 Processors support PCIe 4.0 x4 mode * The PCIEX16 slot can only support a graphics card or an NVMe SSD. If only one graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot. — Chipset: • 2 x PCI Express x16 slots, supporting PCIe 3.0 and running at x1 (PCIEX1_1/2) |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 2 x PCIe 3.0 x16 Slots |
| LAN | Realtek 2.5Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE – WIFI a, b, g, n, ac, ax, supporting 2.4/5/6 GHz carrier frequency bands – Bluetooth 5.3 – Support for 11ax 160MHz wireless standard — (Actual data rate may vary depending on environment and equipment.) |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 5 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | No |
| Additional | 1 x Q-Flash Plus button 2 x SMA antenna connectors (2T2R) |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | ATX |
| Power Connector | 24 + 4 + 8 Pin |
| Dimension | 30.5 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Model | B650 AORUS ELITE AX (rev. 1.2) |








