| Product Type | Mainboard |
| Brand | Gigabyte |
| Model | B650 AERO G (rev. 1.0) |
| Socket | AM5 (7000 Series – Raphael) , AM5 (8000 / 8000 G Series – Phoenix) , AM5 (9000 Series – Granite Ridge) |
| Wattage | 170W |
| Chipset | AMD B650 |
| Series | Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 4400 , 4800 , 5200 , 5200 (OC) , 5600 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) , 6600 (OC) , 6666 (OC) |
| Graphic | Integrated Graphics Processor (Depends on CPU) |
| Audio | Realtek ALC1220-VB |
| Audio Detail | 2/4/5.1/7.1-channel |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, 1, 10 for NVMe Storage RAID 0, 1, 10 for SATA Storage |
| M.2 | 3 x M.2 Slot(s) — CPU: • 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 25110/2280 PCIe 5.0* x4/x2 SSD support) (M2A_CPU) * Actual support may vary by CPU. • 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 25110/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2B_CPU) — Chipset: • 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 25110/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2C_SB) Port |
| Details | Support for AMD CrossFire technology (PCIEX16 and PCIEX4) |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 2 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Intel 2.5Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Wireless | Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.2 |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (red) 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Data / DisplayPort / 60W PD) Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 2 x Audio Jacks 1 x Optical S/PDIF Out Port |
| PS/2 | No |
| Additional | 2 x SMA antenna connectors (2T2R) 1 x DisplayPort Input |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | ATX |
| Power Connector | 24 + 4 + 8 Pin |
| Dimension | 30.5 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Model | B650 AERO G (rev. 1.0) |








