| Product Type | Mainboard |
| Brand | Biostar |
| Model | H610MHP-E Ver. 1.0 |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | N/A |
| Chipset | Intel H610 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 1866 , 2133 , 2400 , 2666 , 3200 |
| Graphic | Integrated Graphics Processor (Depends on CPU) |
| Audio | ALC897 |
| Audio Detail | 7.1 Channels, High Definition Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | No |
| M.2 | 1 Port |
| Details | No |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Intel I219V |
| LAN Speed | 10/ 100/ 1000 Mbps |
| Wireless | Yes |
| USB 2.0 | 4 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 2 Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 x PS/2 Keyboard/ Mouse Port |
| Additional | 1 x WIFI Antenna Port |
| LAN | 1 x GbE LAN Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 20.8 x 23.6 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Biostar |
| Model | H610MHP-E Ver. 1.0 |






