| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asrock |
| Model | A520M-HVS |
| Socket | AM4 (3000 Series – Matisse) , AM4 (4000 G-Series – Renoir) , AM4 (4000 Series – Renoir) , AM4 (5000 G-Series – Cezanne) , AM4 (5000 Series – Vermeer / Cezanne) |
| Wattage | 105W |
| Chipset | AMD A520 |
| Series | Ryzen 3 , Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2667 , 2933 , 3200 , 3466 (OC) , 3600 (OC) , 3733 (OC) , 3800 (OC) , 3866 (OC) , 4000 (OC) , 4133 (OC) , 4200 (OC) , 4266 (OC) , 4333 (OC) , 4400 (OC) , 4466 (OC) , 4533 (OC) , 4600 (OC) |
| Graphic | Integrated Graphics Processor (Depends on CPU) |
| Audio | Realtek ALC887/897 |
| Audio Detail | 7.1 CH HD Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, 1, 10 for SATA Storage |
| M.2 | 1 x M.2 Slot(s) — CPU: • 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2242/2260/2280 SATA3 6.0 Gb/s & PCIe Gen3x4 (32 Gb/s) modes Port |
| Details | No |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 3.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 4 Pin |
| Dimension | 23.0 x 20.1 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asrock |
| Model | A520M-HVS |








