| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asrock |
| Model | B760M PG Lightning/D4 |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel B760 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 4 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 128 GB |
| Speed | 2400 , 2666 , 2933 , 3000 , 3200 , 3200 (OC) , 3600 (OC) , 4000 , 4266 (OC) , 4400 (OC) , 4600 (OC) , 4800 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — Intel Xe Graphics Architecture (Gen 12) • 1 x HDMI 2.1 TMDS Compatible, supports HDCP 2.3 and max. resolution up to 4K 60Hz • 1 x DisplayPort 1.4 with DSC (compressed), supports HDCP 2.3 and max. resolution up to 8K 60Hz / 5K 120Hz — *Intel UHD Graphics Built-in Visuals and the VGA outputs can be supported only with processors which are GPU integrated. |
| Audio | Realtek ALC897 |
| Audio Detail | 7.1 CH HD Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 for SATA Storage Devices |
| M.2 | 2 x M.2 Socket(s) — CPU: • 1 x Hyper M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2242/2260/2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode* — Chipset: • 1 x Hyper M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode* — *Supports Intel Volume Management Device (VMD) Supports NVMe SSD as boot disks Port |
| Details | CPU: • 1 x PCIe 4.0 x16 Slot (PCIe1), supports x16 mode* — Chipset: • 1 x PCIe 4.0 x16 Slot (PCIe3), supports x4 mode* • 1 x PCIe 4.0 x1 Slot (PCIe2)* • 1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT PCIe WiFi module and Intel CNVio/CNVio2 (Integrated WiFi/BT) — • Supports AMD CrossFire *Supports NVMe SSD as boot disks |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x1 Slot , 2 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 (Version 1.4) Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 (Keyboard/Mouse combo) Port |
| Additional | 2 x Antenna Mounting Points |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 24.4 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asrock |
| Model | B760M PG Lightning/D4 |








