| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asrock |
| Model | B760M-HDV/M.2 D4 |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel B760 |
| Series | Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2400 , 2666 , 3000 , 3200 , 3600 , 4400 (OC) , 5333 (OC) |
| Graphic | Integrated Graphics Processor (Depends on CPU) |
| Audio | Realtek ALC887/897 |
| Audio Detail | 7.1 CH HD Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, 1, 5, 10 for SATA Storage |
| M.2 | 2 x M.2 Slot(s) — CPU: • 1 x Hyper M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2242/2260/2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode — Chipset: • 1 x Ultra M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2260/2280 SATA3 6.0 Gb/s & PCIe Gen3x4 (32 Gb/s) modes Port |
| Details | If M2_2 is occupied by a SATA-type M.2 device, SATA3_3 will be disabled |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 2 x PCIe 3.0 x1 Slots |
| LAN | Realtek 8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 3.2 Gen1 Type-C 3 x USB 3.2 Gen1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | 1 Port |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.40 x 20.10 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asrock |
| Model | B760M-HDV/M.2 D4 |







