| Product Type | Mainboard |
| Brand | Asrock |
| Model | A620M-HDV/M.2+ |
| Socket | AM5 (7000 Series – Raphael) , AM5 (8000 / 8000 G Series – Phoenix) , AM5 (9000 Series – Granite Ridge) |
| Wattage | 170W |
| Chipset | AMD A620 |
| Series | Ryzen 5 , Ryzen 7 , Ryzen 9 |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR5 |
| Max. Capacity | 96 GB |
| Speed | 4800 , 5200 (OC) , 5600 (OC) , 6000 (OC) , 6200 (OC) , 6400 (OC) , 6800 (OC) , 7200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — Integrated AMD RDNA 2 graphics (Actual support may vary by CPU) • 1 x HDMI 2.1 TMDS/FRL 8G Compatible, supports HDR, HDCP 2.3 and max. resolution up to 4K 120Hz • 1 x DisplayPort 1.4 with DSC (compressed), supports HDCP 2.3 and max. resolution up to 4K 120Hz |
| Audio | Realtek ALC897 |
| Audio Detail | 7.1 CH HD Audio |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices RAID 0, RAID 1, RAID 10 for PCIe / NVMe storage devices — *Requires additional M.2 NVMe expansion cards to support RAID 10 |
| M.2 | 2 x M.2 Sockets — CPU: • 1 x Hyper M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode* • 1 x Hyper M.2 Socket (M2_2, Key M), supports type 2260/2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode* — *Supports NVMe SSD as boot disks Port |
| Details | CPU: • 1 x PCIe 4.0 x16 Slot (PCIE1), supports x16 mode* — Chipset: • 2 x PCIe 3.0 x1 Slots (PCIE2 and PCIE3)* • 1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT PCIe WiFi module — – 15μ Gold Contact in VGA PCIe Slot (PCIE1) *Supports NVMe SSD as boot disks |
| Slot | 1 x PCIe 4.0 x16 Slot , 2 x PCIe 3.0 x1 Slots |
| LAN | Realtek RTL8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | – Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | 1 Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | No |
| Additional | 2 x Antenna Mounting Points 1 x BIOS Flashback Button |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 24.4 x 22.6 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Asrock |
| Model | A620M-HDV/M.2+ |








