| Product Type | Mainboard |
| Brand | Gigabyte |
| Model | B760M H DDR4 (rev. 1.0) |
| Socket | 1700 (12th Gen – Alder Lake) , 1700 (13th Gen – Raptor Lake) , 1700 (14th Gen – Raptor Lake Refresh) |
| Wattage | 150W |
| Chipset | Intel B760 |
| Series | Celeron , Core i3 , Core i5 , Core i7 , Core i9 , Pentium |
| Slot | 2 |
| Memory Type | DDR4 |
| Max. Capacity | 64 GB |
| Speed | 2133 , 2400 , 2666 , 2933 , 3000 , 3200 , 3200 (OC) |
| Graphic | Requires a CPU with Integrated Graphics. — Integrated Graphics Processor-Intel HD Graphics support: • 1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920×1200@60 Hz • 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096×2160@60 Hz — * Support for HDMI 2.0 version and HDCP 2.3. (Graphics specifications may vary depending on CPU support.) |
| Audio | Realtek |
| Audio Detail | 2/4/5.1/7.1-channel |
| SATA 2 | – Port |
| SATA 3 | 4 Port |
| RAID | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 for SATA storage devices |
| M.2 | 2 x M.2 Connector(s) — CPU: • 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2A_CPU) — Chipset: • 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2P_SB) Port |
| Details | CPU: • 1 x PCI Express x 16 slot, supporting PCIe 4.0 and running at x 16 — Chipset: • 1 x PCI Express x 1 slot, supporting PCIe 3.0 and running at x 1 |
| Slot | 1 x PCIe 3.0 x1 Slot , 1 x PCIe 4.0 x16 Slot |
| LAN | Realtek 1Gb Ethernet |
| LAN Speed | 100/1000 Mbps |
| Wireless | No |
| USB 2.0 | 2 Port |
| USB 3.0 | – Port |
| USB 3.1 | – Port |
| Serial | – Port |
| USB 3.2 | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A Port |
| D-Sub (VGA) | 1 Port |
| DVI | – Port |
| HDMI | 1 Port |
| DisplayPort | – Port |
| Audio | 3 Port |
| PS/2 | No |
| Additional | No |
| LAN | 1 Port |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Power Connector | 24 + 8 Pin |
| Dimension | 23.0 x 21.5 cm |
| การรับประกัน | 3 Years |
| Product Type | Mainboard |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Model | B760M H DDR4 (rev. 1.0) |








