| CPU | 14th Gen Intel Core i7-14700 processor (20 Core, 28 threads, 2.1 GHz to 5.3GHz) |
| Memory | 16GB 2X8GB, DDR5 5600MT |
| Hard Disk | 1TB M.2 SSD PCIe NVMe |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | Dell Optical Mouse-MS116 – Black + Dell Wired Keyboard KB216 Black (Thai) |
| USB | Front 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (x2) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A with Power Share 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-C with PowerShare (no video/audio output) Rear ports 2x USB 3.2 Type-A Gen 1 1x USB 3.2 Type-C Gen 2×2 (no video/audio output) 2x USB 2.0 Type-A |
| Port | Front ports 1x Power button 1x SD card slot 1x 3.5 mm headphone/microphone combo jack Rear ports 1x Kensinhttps://www.https://www.gtoengineer.com/wp-content/uploads/2025/07/monitor-samsung-odyssey-oled-g9-gaming-ls49dg950sexxt.webpengineer.com/wp-content/uploads/2025/07/b2b-solution-conference-room.webpn lock 1x 7.1 audio 6-connector stack of re-taskable audio ports 1x DisplayPort 1.4 (UMA only) 1x Gigabit Ethernet |
| Network | Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675, 2×2, 802.11ax, Bluetooth wireless card |
| OS | Windows 11 Home + Office Student 2021 |
| Warranty | 3 Yr Basic Onsite Service-Retail |
| CPU | 14th Gen Intel Core i7-14700 processor (20 Core, 28 threads, 2.1 GHz to 5.3GHz) |
|---|---|
| Memory | 16GB 2X8GB, DDR5 5600MT |
| Hard Disk | 1TB M.2 SSD PCIe NVMe |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | Dell Optical Mouse-MS116 – Black + Dell Wired Keyboard KB216 Black (Thai) |
| USB | Front 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (x2) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A with Power Share 1xUSB 3.2 Gen 2 Type-C with PowerShare (no video/audio output) Rear ports 2x USB 3.2 Type-A Gen 1 1x USB 3.2 Type-C Gen 2×2 (no video/audio output) 2x USB 2.0 Type-A |
| Port | Front ports 1x Power button 1x SD card slot 1x 3.5 mm headphone/microphone combo jack Rear ports 1x Kensington lock 1x 7.1 audio 6-connector stack of re-taskable audio ports 1x DisplayPort 1.4 (UMA only) 1x Gigabit Ethernet |
| Network | Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675, 2×2, 802.11ax, Bluetooth wireless card |
| OS | Windows 11 Home + Office Student 2021 |
| Warranty | 3 Yr Basic Onsite Service-Retail |





