| CPU | Intel® Core™ i5-12500 (6 Cores/18MB/12T/3.0GHz up to 4.6GHz/65W) |
| Memory | 8GB (1x8GB) DDR4 Non-ECC |
| Hard Disk | M.2 2230 256GB PCIe NVMe Class 35 Solid State Drive |
| Graphic Card | Integrated Graphics |
| Optical Drive | 8x DVD+/-RW 9.5mm Optical Disk Drive |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Dell USB Optical Mouse-MS116 (EPEAT) – Black + Dell Wired Keyboard KB216 Black (Thailand) |
| USB | 2 USB 2.0 ports 2 USB 3.2 Gen 1 ports 2 USB 3.2 Gen 1 ports 2 USB 2.0 port with Smart Power On |
| Port | 1 Universal Audio Jack 1 RJ-45 Ethernet port 1 DisplayPort 1.4 port 1 HDMI 1.4b port 1 Power adapter port 1 Display Port 1.4 rear |
| Network | LAN , Wifi-None |
| Power Supply | 180W internal power supply unit (PSU), 85% Efficient, 80 Plus Bronze |
| OS | Ubuntu Linux 20.04 |
| Warranty | 3Yr Pro Support |
| CPU | Intel® Core™ i5-12500 (6 Cores/18MB/12T/3.0GHz up to 4.6GHz/65W) |
|---|---|
| Memory | 8GB (1x8GB) DDR4 Non-ECC |
| Hard Disk | M.2 2230 256GB PCIe NVMe Class 35 Solid State Drive |
| Graphic Card | Integrated Graphics |
| Optical Drive | 8x DVD+/-RW 9.5mm Optical Disk Drive |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | Dell USB Optical Mouse-MS116 (EPEAT) – Black + Dell Wired Keyboard KB216 Black (Thailand) |
| USB | 2 USB 2.0 ports 2 USB 3.2 Gen 1 ports 2 USB 3.2 Gen 1 ports 2 USB 2.0 port with Smart Power On |
| Port | 1 Universal Audio Jack 1 RJ-45 Ethernet port 1 DisplayPort 1.4 port 1 HDMI 1.4b port 1 Power adapter port 1 Display Port 1.4 rear |
| Network | LAN, Wifi-None |
| Power Supply | 180W internal power supply unit (PSU), 85% Efficient, 80 Plus Bronze |
| OS | Ubuntu Linux 20.04 |
| Warranty | 3Yr Pro Support |





