| BRAND | Montech |
| Model | Air 100 ARGB |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Front : 120 mm ARGB fan x 3 – Rear : 120 mm ARGB fan x 1 — • Fan Support – Front : 120 mm 3 x or 140 mm x 2 – Rear : 120 mm x 1 – Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 – Bottom : 120 mm x 2 — • Radiator Support – Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm – Rear : 120 mm – Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm |
| Support VGA size | 330 mm |
| Front Panel I/O | • USB 2.0 Type-A x 1 • USB 3.0 Type-A x 2 • Headphone x 1 • Mic x 1 |
| Color | White |
| Dimension | 405 x 210 x 425 mm |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Motherboard support | Micro-ATX , Mini-DTX , Mini-ITX |
| Factor | Micro ATX |
| Gross Weight | 6.85 kg |
| Dimension (W/H/D) | 492 x 490 x 280 mm |
| Model | Air 100 ARGB |
|---|---|
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Front : 120 mm ARGB fan x 3 – Rear : 120 mm ARGB fan x 1 — • Fan Support – Front : 120 mm 3 x or 140 mm x 2 – Rear : 120 mm x 1 – Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 – Bottom : 120 mm x 2 — • Radiator Support – Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm – Rear : 120 mm – Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm |
| Support VGA size | 330 mm |
| Front Panel I/O | • USB 2.0 Type-A x 1 • USB 3.0 Type-A x 2 • Headphone x 1 • Mic x 1 |
| Dimension | 405 x 210 x 425 mm |
| Gross Weight | 6.85 kg |
| Dimension (W/H/D) | 492 x 490 x 280 mm |







