| BRAND | Hyte |
| Model | Y60 BLACK RED |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Rear : 120 mm x 1 – Bottom : 120 mm x 2 — • Fan Support – Side : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 – Top : 120 mm x 3 – Rear : 120 mm x 1 – Bottom : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 — • Radiator Support – Side : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm – Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm – Rear : 120 mm |
| Support VGA size | 375 mm |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 2 Type-C x 1 • USB 3.0 Type-A x 2 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Color | Black-Red |
| Dimension | 456 x 285 x 462 mm |
| Material | Steel, Plastic, Tempered Glass |
| Motherboard support | ATX , E-ATX , Micro-ATX , Mini-DTX , Mini-ITX |
| Factor | Mid Tower |
| Gross Weight | 11.52 kg |
| Dimension (W/H/D) | 530 x 530 x 375 mm |
ที่มา :HYTE Y60







