| BRAND | Deepcool |
| Model | MATREXX 50 ADD-RGB 4F |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | Pre-installed Fan • Front : 120 mm ARGB x 3 • Rear : 120 mm ARGB x 1 — Fan Support • Front : 120 mm x 3 or 140 mm x 3 • Rear : 120 mm x 1 • Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 — Radiator Support • Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm • Rear : 120 mm • Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm |
| Support VGA size | 370 mm Horizontal 340 mm Vertical |
| Front Panel I/O | USB 2.0 Type-A x 2 USB 3.0 Type-A x 1 Headphone x 1 Mic x 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 442 x 210 x 479 mm |
| Material | Steel, Tempered Glass |
| Motherboard support | ATX , E-ATX , Micro-ATX , Mini-DTX , Mini-ITX |
| Factor | Mid Tower |
| N/A | |
| N/A |
| Model | MATREXX 50 ADD-RGB 4F |
|---|---|
| Cooling Fan | Pre-installed Fan • Front : 120 mm ARGB x 3 • Rear : 120 mm ARGB x 1 — Fan Support • Front : 120 mm x 3 or 140 mm x 3 • Rear : 120 mm x 1 • Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 — Radiator Support • Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm • Rear : 120 mm • Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm |
| Support VGA size | 370 mm Horizontal 340 mm Vertical |
| Front Panel I/O | USB 2.0 Type-A x 2 USB 3.0 Type-A x 1 Headphone x 1 Mic x 1 |
| Dimension | 442 x 210 x 479 mm |







