| BRAND | Deepcool |
| Model | CH160 |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | • Fan Support – Front : 120 mm x 1* – Rear : 120 mm x 1 – Top : 120 mm x 2 — • Radiator Support – This case does NOT support radiators. — *The front fan must be installed on the multifunctional bracket. This bracket also serves as a place for HDD/SSD, but only one (fan, HDD, or SSD) can be installed at a time. |
| Support VGA size | • Length : SFX/SFX-L PSU : 305mm / ATX PSU : 230mm • Height : 138mm • Width : 65mm (3 Slots) |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 1 Type-C x 1 • USB 3.0 Type-A x 2 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Color | White |
| Dimension | 336 x 200 x 283.5 mm |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Motherboard support | Mini-ITX |
| Factor | Mini-ITX |
| Gross Weight | 3.99 kg |
| Dimension (W/H/D) | 390 x 335 x 275 mm |
ที่มา :DeepCool CH160 WH







