| BRAND | Deepcool |
| Model | CG540 |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | Pre-installed ▼ Front : 3 x 120 mm Rear : 1 x 140 mm Support ▼ Front : 3 x 120 or 2 x 140 mm Top : 2 x 120 or 2 x 140 mm Rear : 1 x 120 or 1 x 140 mm |
| Support VGA size | 380mm |
| Front Panel I/O | USB 3.0 x 2 Audio & Mic x 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 455 x 230 x 470 mm |
| Material | ABS, SPCC, Tempered Glass |
| Motherboard support | ATX , E-ATX , Micro-ATX , Mini-ITX |
| Factor | Mid Tower |
| N/A | |
| N/A |
| Model | CG540 |
|---|---|
| Cooling Fan | Pre-installed ▼ Front : 3 x 120 mm Rear : 1 x 140 mm Support ▼ Front : 3 x 120 or 2 x 140 mm Top : 2 x 120 or 2 x 140 mm Rear : 1 x 120 or 1 x 140 mm |
| Support VGA size | 380mm |
| Front Panel I/O | USB 3.0 x 2 Audio & Mic x 1 |
| Dimension | 455 x 230 x 470 mm |







