| BRAND | Cooler Master |
| Model | Qube 500 Flatpack Macaron Edition |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Rear : 120 mm x 1 — • Fan Support – Front : 120 mm x 1 or 140 mm x 1 (x 2 if PSU is mounted in bottom) – Rear : 120 mm x 1 – Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 – Bottom : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 – Side : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 — • Radiator Support – Front : 120 mm or 140 mm (240/280 mm w/ PSU in bottom) – Rear : 120 mm – Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm (280 mm can be used within 53 mm thickness) – Bottom : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm – Side : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm |
| Support VGA size | 365 mm |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 2 • USB 3.2 Gen 2×2 Type-C x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Color | White-Green-Yellow-Pink |
| Dimension | 406 x 231 x 415 mm |
| Material | Steel, Tempered Glass |
| Motherboard support | ATX , E-ATX , Micro-ATX , Mini-ITX |
| Factor | Mid Tower |
| N/A | |
| N/A |
| Model | Qube 500 Flatpack Macaron Edition |
|---|---|
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Rear : 120 mm x 1 — • Fan Support – Front : 120 mm x 1 or 140 mm x 1 (x 2 if PSU is mounted in bottom) – Rear : 120 mm x 1 – Top : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 – Bottom : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 – Side : 120 mm x 2 or 140 mm x 2 — • Radiator Support – Front : 120 mm or 140 mm (240/280 mm w/ PSU in bottom) – Rear : 120 mm – Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm (280 mm can be used within 53 mm thickness) – Bottom : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm – Side : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm |
| Support VGA size | 365 mm |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 2 • USB 3.2 Gen 2×2 Type-C x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Dimension | 406 x 231 x 415 mm |







