| BRAND | Cooler Master |
| Model | MasterBox 600 Lite |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | • Fan Support – Front : 120 mm x 3 or 140 mm x 3 – Rear : 120 mm x 1 – Top : 120 mm x 3 or 140 mm x 2 — • Radiator Support – Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm or 420 mm – Rear : 120 mm – Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm |
| Support VGA size | 360 mm (with front radiator) 410 mm (without front radiator) |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 • USB 3.2 Gen 1 Type-C x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 474 x 230 x 481 mm |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Motherboard support | ATX , E-ATX , Micro-ATX , Mini-DTX , Mini-ITX |
| Factor | Mid Tower |
| Gross Weight | 8.4 kg |
| Dimension (W/H/D) | 550 x 565 x 320 mm |
| Model | MasterBox 600 Lite |
|---|---|
| Cooling Fan | • Fan Support – Front : 120 mm x 3 or 140 mm x 3 – Rear : 120 mm x 1 – Top : 120 mm x 3 or 140 mm x 2 — • Radiator Support – Front : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm or 420 mm – Rear : 120 mm – Top : 120 mm or 140 mm or 240 mm or 280 mm or 360 mm |
| Support VGA size | 360 mm (with front radiator) 410 mm (without front radiator) |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 • USB 3.2 Gen 1 Type-C x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Dimension | 474 x 230 x 481 mm |
| Gross Weight | 8.4 kg |
| Dimension (W/H/D) | 550 x 565 x 320 mm |







