| BRAND | Cooler Master |
| Model | Elite 301 Lite |
| Built-in Power Supply | No |
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Rear : 120 mm fan x 1 — • Fan Support – Front : 120 mm x 3 – Top : 120 mm x 2 / 140 mm x 2 – Rear : 120 mm x 1 — • Radiator Support – Front : 120 / 240 mm – Top : 120 / 140 / 240 / 280 mm – Rear : 120 mm |
| Support VGA size | 365 mm (without front fans & radiator) |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 • USB 3.2 Gen 1 Type-C x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Color | White |
| Dimension | 390 x 203.5 x 430 mm |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Motherboard support | Micro-ATX , Mini-DTX , Mini-ITX |
| Factor | Micro ATX |
| Gross Weight | 6.27 kg |
| Dimension (W/H/D) | 480 x 450 x 270 mm |
| Model | Elite 301 Lite |
|---|---|
| Cooling Fan | • Pre-installed Fan – Rear : 120 mm fan x 1 — • Fan Support – Front : 120 mm x 3 – Top : 120 mm x 2 / 140 mm x 2 – Rear : 120 mm x 1 — • Radiator Support – Front : 120 / 240 mm – Top : 120 / 140 / 240 / 280 mm – Rear : 120 mm |
| Support VGA size | 365 mm (without front fans & radiator) |
| Front Panel I/O | • USB 3.2 Gen 1 Type-A x 1 • USB 3.2 Gen 1 Type-C x 1 • Headphone & Mic Combo x 1 |
| Dimension | 390 x 203.5 x 430 mm |
| Gross Weight | 6.27 kg |
| Dimension (W/H/D) | 480 x 450 x 270 mm |







