| CPU | Intel® Core™ 14th Gen i9 14900KF (24-Core, 68MB Cache, 2.4GHz to 6.0GHz Thermal Velocity Boost) |
| Memory | 64 GB: 2 x 32 GB, DDR5, 5200 MT/sz |
| Hard Disk | 2 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4090, 24 GB GDDR6X |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | Dell USB Optical Mouse-MS116 – Black + Dell Wired Keyboard KB216 Black (Thai) |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C port (10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C port (20Gbps) 2x USB 2.0 Type-A ports with Smart Power Technology |
| Network | Intel® Killer™ Wi-Fi 6E AX1675, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card |
| OS | Windows 11 + McAfee® LiveSafe™ Consumer 12-month subscription Microsoft® Office Home & Student 2021 |
| Warranty | 3Yr Premium Support |
| Color | Basalt Black |
| Memory | 64 GB: 2 x 32 GB, DDR5, 5200 MT/sz |
|---|---|
| Hard Disk | 2 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 4090, 24 GB GDDR6X |
| Optical Drive | None |
| Keyboard/Mouse | Dell USB Optical Mouse-MS116 – Black + Dell Wired Keyboard KB216 Black (Thai) |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C port (10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C port (20Gbps) 2x USB 2.0 Type-A ports with Smart Power Technology |
| Port | |
| Network | Intel® Killer™ Wi-Fi 6E AX1675, 2×2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card |
| Power Supply | |
| OS | Windows 11 + McAfee® LiveSafe™ Consumer 12-month subscription Microsoft® Office Home & Student 2021 |
| Warranty | 3Yr Premium Support |
| Color | Basalt Black |
| Weight | |
| Sound / Audio |






