| CPU | Intel Core i7-13700H (E-core up to 3.7GHz, P-core up to 5.0GHz, 24MB Intel Smart Cache) |
| Memory | 16GB LPDDR5 6400MHz |
| Hard Disk | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 (6GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0 “1880 x 1800 QHD+ (2.8K), OLED 90Hz, Anti-glare, 100% DCI-P3, DisplayHDR 600 |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Keyboard |
| USB | 2x Thunderbolt 4 Support DisplayPort / High-speed Transferring 1x USB 3.2 Gen 1 (Type A) |
| Port | 1x microSD Card Reader with UHS-II support 1 x HDMI2.1 1 x 3.5mm Audio Combo |
| Sound / Audio | DTS:X Ultra Audio Technology |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Camera | FHD (1080p ) Webcam / Build-in array Microphone |
| Network | WIFI: Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2×2 Bluetooth® V5.2 (ไม่มี Port LAN) |
| Battery | Li Polymer 63.Whrs |
| Power Supply | 130W |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.49 KG |
| Warranty | 2 YR On-site Service |
| Color | Silver |
| CPU | Intel Core i7-13700H (E-core up to 3.7GHz, P-core up to 5.0GHz, 24MB Intel Smart Cache) |
|---|---|
| Memory | 16GB LPDDR5 6400MHz |
| Hard Disk | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 (6GB GDDR6) |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0 "1880 x 1800 QHD+ (2.8K), OLED 90Hz, Anti-glare, 100% DCI-P3, DisplayHDR 600 |
| TouchScreen | None |
| Keyboard/Mouse | ENG/TH Backlit Keyboard |
| USB | 2x Thunderbolt 4 Support DisplayPort / High-speed Transferring 1x USB 3.2 Gen 1 (Type A) |
| Port | 1x microSD Card Reader with UHS-II support 1 x HDMI2.1 1 x 3.5mm Audio Combo |
| Sound / Audio | DTS:X Ultra Audio Technology |
| Camera | FHD (1080p ) Webcam / Build-in array Microphone |
| Network | WIFI: Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2×2 Bluetooth® V5.2 (ไม่มี Port LAN) |
| Battery | Li Polymer 63.Whrs |
| Power Supply | 130W |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.49 KG |
| Warranty | 2 YR On-site Service |
| Color | Silver |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Other | |
| Form Factor | |
| Bluetooth |




