| Brand | HP |
| Model | ZBook 8 G1i (16-inch) |
| Display | 16.0″ AG WUXGA(1920×1200) 300nit |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H (24 MB Cache/ 16-Cores(6P + 8E/ 2LPE)/16-Threads/ 2.0 GHz up to 5.1 GHz/ with NPU 13 TOPS) |
| RAM | 32GB (1x32GB) DDR5 5600 SODIMM |
| Storage | 1TB PCIe-4×4 2280 NVMe TLC SSD |
| Graphics | NVIDIA RTX 500 Ada Generation Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Port | 1x USB-C 20Gbps (PD/DP 1.4); 1x USB-A 5Gbps; 1x RJ-45; 1x HDMI 2.1; 2x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD/DP 2.1); 1x Combo Audio jack; Security Lock Slot |
| Camera | 5MP Camera |
| Battery | 77Wh 8-cell; 140W USB-C Slim Adapter |
| Keyboard | spill-resistant; full-size; Numberic keyboard |
| Numpad | Yes |
| Wireless | Intel BE201 Wi-Fi 7 +Bluetooth 5.4 non-vPro WW WLAN |
| OS | DOS |
| Dimension | 359 x 250 x 11.55mm (front) 15.50mm (rear) |
| Weight | Starting at 1.72 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | ZBook 8 G1i (16-inch) |
| Display | 16.0″ AG WUXGA(1920×1200) 300nit |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H (24 MB Cache/ 16-Cores(6P + 8E/ 2LPE)/16-Threads/ 2.0 GHz up to 5.1 GHz/ with NPU 13 TOPS) |
| RAM | 32GB (1x32GB) DDR5 5600 SODIMM |
| Storage | 1TB PCIe-4×4 2280 NVMe TLC SSD |
| Graphics | NVIDIA RTX 500 Ada Generation Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Port | 1x USB-C 20Gbps (PD/DP 1.4); 1x USB-A 5Gbps; 1x RJ-45; 1x HDMI 2.1; 2x USB-C (Thunderbolt 4) 40Gbps (PD/DP 2.1); 1x Combo Audio jack; Security Lock Slot |
| Camera | 5MP Camera |
| Battery | 77Wh 8-cell; 140W USB-C Slim Adapter |
| Keyboard | spill-resistant; full-size; Numberic keyboard |
| Numpad | Yes |
| Wireless | Intel BE201 Wi-Fi 7 +Bluetooth 5.4 non-vPro WW WLAN |
| OS | DOS |
| Dimension | 359 x 250 x 11.55mm (front) 15.50mm (rear) |
| Weight | Starting at 1.72 kg |
| Warranty | 3 Years Onsite |







