| Brand | HP |
| Model | HP ZBook Ultra 14 inch G1a |
| Display | 14.0 inch 2.8K (2880×1800) Touch, BrightView, OLED, 120Hz, 400nit, LowBlueLight |
| Processor | AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 (64MB Cache/ 16-Cores/32-Threads/ 3 GHz up to 5.1 GHz Turbo/ with NPU 50 TOPS) |
| RAM | 128GB LPDDR5X (data transfer rates up to 8000 MT/s.) |
| NPU | AMD Ryzen AI NPU 50 TOPS (*Overall up to 126 TOPS with CPU, GPU and NPU) |
| Storage | 4TB PCIe-4×4 2280 NVMe TLC M.2 Solid State Drive |
| Graphics | Integrated: AMD Radeon 8060S Graphics (assign up to 96 GB of VRAM) |
| Touch Screen | Yes |
| Port | 1x HDMI 2.1 1x USB-C 10Gbps 2x USB-C 4 40Gbps 1x USB-A 10Gbps 1x 3.5mm Audio/Mic combo jack |
| Port for Monitor | HDMI, USB-C |
| Camera | Integrated Camera: 5MP MIPI-RAW IR WFOV with Dual AryMic |
| Battery | HP XL-Long Life 4 -cell, 74.5 Wh polymer / HP 140W Slim USB-C AC Adapter |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill resistant, backlit keyboard with Fingerprint Sensor |
| Numpad | none |
| Wireless | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card |
| OS | Windows 11 Pro 64 NextGen Premium |
| Dimension | 31.22 x 21.55 x 1.85 cm |
| Weight | Starting at 1.50 kg |
| Warranty | HP 3y Onsite Mobile Workstation Support |
| Brand | HP |
|---|---|
| Model | HP ZBook Ultra 14 inch G1a |
| Display | 14.0 inch 2.8K (2880×1800) Touch, BrightView, OLED, 120Hz, 400nit, LowBlueLight |
| Processor | AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 (64MB Cache/ 16-Cores/32-Threads/ 3 GHz up to 5.1 GHz Turbo/ with NPU 50 TOPS) |
| RAM | 128GB LPDDR5X (data transfer rates up to 8000 MT/s.) |
| NPU | AMD Ryzen AI NPU 50 TOPS (*Overall up to 126 TOPS with CPU, GPU and NPU) |
| Storage | 4TB PCIe-4×4 2280 NVMe TLC M.2 Solid State Drive |
| Graphics | Integrated: AMD Radeon 8060S Graphics (assign up to 96 GB of VRAM) |
| Touch Screen | Yes |
| Port | 1x HDMI 2.1 1x USB-C 10Gbps 2x USB-C 4 40Gbps 1x USB-A 10Gbps 1x 3.5mm Audio/Mic combo jack |
| Port for Monitor | HDMI, USB-C |
| Camera | Integrated Camera: 5MP MIPI-RAW IR WFOV with Dual AryMic |
| Battery | HP XL-Long Life 4 -cell, 74.5 Wh polymer / HP 140W Slim USB-C AC Adapter |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill resistant, backlit keyboard with Fingerprint Sensor |
| Numpad | none |
| Wireless | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card |
| OS | Windows 11 Pro 64 NextGen Premium |
| Dimension | 31.22 x 21.55 x 1.85 cm |
| Weight | Starting at 1.50 kg |
| Warranty | HP 3y Onsite Mobile Workstation Support |







